Život ve světě plném možností může mít mnoho podob. Cestování po celém světě, nové zážitky, noví přátelé a třeba i příležitosti k pořízení zajímavé nemovitosti ve vysněné dovolenkové destinaci. Následující průvodce vám poskytne užitečné informace a tipy, jak takovou koupi nemovitosti v zahraničí realizovat pomocí hypotéky.
Nejprve pečlivě vyberte vhodnou destinaci
Při plánování pořízení nemovitosti v zahraničí má velký význam výběr vhodné destinace. Mějte na paměti několik hlavních faktorů, které celý váš projekt ovlivní. Zpravidla se totiž nevyplácí sáhnout po prvním hezkém domečku u moře, který vám učaruje, aniž byste znali realitní, ekonomické i politické zázemí celé země.
Pečlivě si zjistěte, o jak stabilní stát se jedná, jaká je jeho vnitropolitická situace, jak se vyvíjí trh s nemovitostmi i jaké zákony v dané zemi platí a jaký vliv budou mít na vás jakožto na cizího investora. Zkuste najít lidi – nerezidenty, kteří již v dané zemi nějakou nemovitost pořídili, a ptejte se jich na jejich zkušenosti. Dostatek informací vám pomůže učinit kvalitnější rozhodnutí.
Zvažte, jaký typ úvěru bude vhodný
Nákup nemovitosti v zahraničí můžete realizovat prostřednictvím různých typů úvěrů, a to včetně hypotéky od finanční instituce nacházející se ve vaší vysněné destinaci. Tato varianta je zpravidla složitější, protože většinou neznáte finanční trh dané země tak dobře, jako finanční trh český.
Nejjednodušší variantou bývá tzv. americká hypotéka od české banky. Jedná se o neúčelový typ úvěru, při kterém nemusíte dokládat, na co si peníze půjčujete. S běžnou hypotékou má společnou především povinnost zajistit úvěr vhodnou nemovitostí.
Banky v tomto případě zpravidla půjčují finanční prostředky až do výše 70 % z odhadní hodnoty nemovitosti. Počítejte však s tím, že vaše úroková sazba vázaná k této hypotéce bude o něco vyšší, než je standard u klasických hypoték. A nevýhodnější je bohužel oproti klasické hypotéce i splatnost tohoto úvěru.
Druhou možností, která je sice administrativně náročnější, ale zato výhodnější, je běžná hypotéka od české banky. Tuto hypotéku můžete získat většinou až do 80 procent hodnoty vaší zástavy, a to při splatnosti v určitých případech až třicet let. Jistě vás navíc potěší, že tuto hypotéku banky poskytují se stejnou úrokovou sazbou jako na pořízení nemovitosti v Česku. Nevýhodou však je, že tento typ hypotéky nyní poskytuje pouze malé množství českých bank, a navíc pouze na nemovitosti ve vybraných destinacích.
Možná vás v tomto bodě napadá, jak na tuto problematiku nahlížejí banky v případě, že podnikáte. Hypotéka a OSVČ už dávno není žádné zakázané slovní spojení. Banky se v současnosti podnikatelům v žádném případě nevyhýbají a vyřízení pro vás tedy nebude o nic složitější, i když nakupujete nemovitost v zahraničí.
Nezapomeňte si připravit dostatečné vlastní zdroje
Na pořízení nemovitosti v zahraničí prostřednictvím hypotéky budete potřebovat také vlastní zdroje. Samozřejmě nejlepší je čerpat ze svých rezerv, které jste si v minulosti k tomuto účelu vytvořili.
Mohou však nastat situace, které vás postaví před otázku, zda se vyplatí pořízení nemovitosti v zahraničí i bez vlastních zdrojů. Jednoduchá odpověď však neexistuje. Je jen na vašem rozhodnutí, zda se váš nápad pořídit si nemovitost v cizině bude opírat o realistické plány a výpočty, nebo jste podlehli emocím a kouzlu vybrané destinace a nemovitosti.
Bezesporu se čas od času opravdu na trhu objeví skvělé investiční příležitosti, na kterých se dá vydělat, a pak je jen na vás, jak k takovým příležitostem přistoupíte, pokud zrovna nemáte po ruce dostatečný vlastní kapitál. Tyto situace lze řešit např. nebankovní půjčkou, třeba tady: https://razdvapujcka.cz/nebankovni-pujcka.
Myslete na to, čím budete ručit
Nezapomeňte také pečlivě zvážit, kterou nemovitostí budete finanční instituci ručit. České banky totiž požadují ručení nemovitostí, která se nachází na území České republiky. Není tedy možné ručit bytem nebo domem, který si chcete pořídit. Nemovitostí, kterou pořizujete, byste mohli ručit ve finanční instituci přímo v daném státě.
V tomto bodě tedy projděte všechny své možnosti a zamyslete se nad tím, která nemovitost bude k ručení vhodná. Je to ta, v níž bydlíte? Má dostatečnou hodnotu? Neručíte touto nemovitostí už za jiný úvěr? Opravdu chcete nemovitostí, která je střechou nad vaší hlavou, ručit za svou prázdninovou chatu v Alpách? Všechny tyto otázky si pečlivě zodpovězte.
Pozor na měnové riziko
A dávejte si také velký pozor na měnové riziko, pokud jste se rozhodli vyřídit svou hypotéku v zahraniční bance. Ačkoliv v zahraničí můžete někdy získat lepší úrokovou sazbu než v Česku, počítejte s tím, že měna, ve které máte úvěr splácet, může oslabovat či posilovat.
A nahoru i dolů se mohou pohybovat také úrokové sazby. To vše má nemalý vliv na reálnou výši vašeho dluhu přepočtenou na české koruny i na výši vaší splátky.
Promyslete si, k jakému účelu nemovitost pořizujete
Na závěr se zamyslete i nad tím, k jakému účelu si vlastně váš vysněný byt či dům v cizí zemi chcete pořídit.
Pokud jej plánujete pronajímat, zjistěte si, jaké kroky je pro to potřeba udělat, a co to bude obnášet z hlediska daní a papírování. Nezapomeňte si také ověřit, zda je o vaši destinaci mezi cestovateli zájem, kolik se za ubytování v dané lokalitě zpravidla platí a jestli tato částka může pokrýt vaši splátku hypotéky.
Pokud všechna výše uvedená doporučení vezmete v potaz, pečlivě si vše prostudujete a promyslíte, může být pořízení vaší vysněné nemovitosti v cizině dosažitelným cílem, který vám bude nejen dělat radost, ale také generovat další peníze. A navíc to může být i skvělá investice do vaší budoucnosti a také diverzifikace vašeho majetku.