Opičí neštovice straší Evropu

Evropa – a to včetně Slovenska – není endemickou oblastí výskytu opičích neštovic. V době širokých možností cestování a vzhledem k aktuálnímu výskytu onemocnění mimo dosud známé endemické oblasti však nelze vyloučit, že by mohl být zaznamenán importovaný případ onemocnění iu nás. „Rozsáhlé epidemie však nepředpokládáme. Úřad veřejného zdravotnictví SR důkladně monitoruje situaci ve výskytu opičích neštovic v Evropě a je v kontaktu s evropskými státy prostřednictvím evropského systému včasného varování a reakce EWRS,“ uvádí se ve zprávě Úřadu veřejného zdravotnictví.


Německo, Francie, Belgie a Kanada oznámily první případy opičích neštovic
Nejvíce případů je ve Španělsku a Portugalsku

Největší počet případů opičích neštovic vykazují Portugalsko a Španělsko. V Madridu bylo prokázáno 30 případů této nemoci, v Portugalsku 23 případů. Další desítky podezření na toto onemocnění místní úřady zkoumají. S 30 případy, z nichž 23 úřady potvrdily dnes, je Španělsko evropskou zemí s největším počtem nakažených touto chorobou, uvedl deník El País. Všechny případy nákazy se objevily v Madridu. Jde většinou o mladé muže, kteří měli sexuální styky s dalšími muži. Podle úřadů lze ale očekávat, že počty v nejbližších dnech porostou, jakmile se podaří prověřit již nahlášené podezřelé případy. Těch je asi 20. Nakažení dosud vykazovali jen mírné příznaky nemoci a lékaři jim předepsali antivirotika a očkování.

Pause0%VolumeAd
Na 23 případů vzrostl počet nakažených v Portugalsku, které ale má ve srovnání se svým sousedem zhruba čtvrtinovou populaci. Podle portugalského ministerstva zdravotnictví, které první případy potvrdilo ve středu, se v zemi vyskytuje méně agresivní západoafrická mutace, uvedla agentura EFE. I portugalské zdravotnictví očekává další růst případů s postupným trasováním šíření nákazy v zemi. V nemocnici zatím neskončil žádný z nakažených.

Opičí neštovice nejsou nové onemocnění, ale případy tohoto onemocnění mimo endemická území Afriky vyvolávají odborný zájem. V následujících dnech budou proto probíhat odborné diskuse na mezinárodní úrovni o původu, možnostech šíření viru a vhodné formě prevence. Úřad veřejného zdravotnictví upozorňuje, že informace o tomto onemocnění se mohou v následujícím období upravit, upřesnit či korigovat.

Opičí neštovice – zoonotické onemocnění

Virové, zoonotické onemocnění způsobené virem rodu Orthopoxvirus z čeledi Poxviridae. Poprvé bylo u člověka onemocnění hlášeno v roce 1970 v Demokratické republice Kongo.
Virus opičích neštovic je podobný viru varioly – původci dodnes jediného úspěšně celosvětově eradikovaného infekčního onemocnění (eradikace byla oficiálně deklarována WHO ještě v roce 1980). Symptomy opičích neštovic jsou podobné, avšak mírnější než v případě pravých neštovic.
V zemích, kde se virus vyskytuje endemicky, se předpokládá šíření na lidi zejména z infikovaných divoce žijících zvířat, která jsou lovena a zpracovávána na maso. Dosud se však nepodařilo jednoznačně stanovit, co přesně je rezervoárem viru, objevil se však u hlodavců a primátů na území Afriky.
Poté, co virus přejde ze zvířete na lidského hostitele, může docházet také k přenosu z člověka na člověka. Za standardní cestu šíření infekce mezi lidmi se považuje přenos:
prostřednictvím kapiček – virem obohacených slin a výměšků z dýchacích cest, které mohou infikovat sliznice očí, nosu a hrdla,
kontaktem s lézemi opičích neštovic nebo tělesnými tekutinami, respektive proniknutím viru přes (i pouhým okem neviditelné) ranky na kůži,
k přenosu může docházet i kontaktem s předměty nebo prádlem kontaminovaným materiálem z lézí opičích neštovic.

Opičí neštovice? První případy se objevily v Americe, ale také v Evropě
Symptomy – projevy onemocnění

Inkubační doba je obvykle 6 až 16 dní, ale může kolísat od 5 až do 21 dnů.

Mezi první příznaky patří: zvýšená tělesná teplota, horečka, bolest hlavy, bolesti svalů, bolest zad, otok lymfatických uzlin, zimnice, únava až vyčerpání.

Scientist examines dengue virus on petri dish in laboratory, conceptual image

Infikované osoby pociťují nejprve příznaky podobné chřipce – horečku, únavu, bolesti svalů, zimnici – i otok lymfatických uzlin. Obvykle během 1 až 5 dnů od nástupu horečky se objevuje už i typická vyrážka. Výsev často začíná na tváři a následně se rozšiřuje na jiné části těla včetně dlaní, nohou a genitální oblasti.

Vyrážka se sice objevuje i při jiných infekčních onemocněních, ale v případě opičích neštovic má výsev některé specifické vlastnosti – objevuje se i na spodní části chodidel.

Exit mobile version